Biskupin, wioska wczesnopiastowska

Kiedy tak sobie chodzimy i zwiedzamy, zajdźmy do wioski wczesnopiastowskiej. Już przed II WŚ archeolodzy wiedzieli, że w Biskupinie znajdują się ślady osadnictwa wcześniejszego niż dynastia Piastów. Badania nad osadą rozpoczęły się w 1949 r., a skończyły w 1954. Kontynuowano je jeszcze w 1986 r. oraz w latach 2012-2013. Znaleziono m. in. kamienne palenisko z dawnych domostw. Ustalono wtedy, jaki był układ wioski, która istniała w X-XI w. jako osada usługowo-rzemieślnicza. 

Zrekonstruowana wioska ma kształt owalnicy z placem pośrodku. Wokół niego znajdują się domostwa tzw. „kurne chaty”. Mają jakieś 25-30 m2. Nie posiadają okien, a pośrodku znajduje się palenisko. Zbudowane zostały techniką zrębową oraz plecionkowo-słupową. Wnioskować można, że dachy domostw były zrobione z trzciny, ponieważ wioski umiejscowione zostały w bliskim kontakcie zbiornika wodnego – jeziora.
Wnętrza chat ukazują codzienne życie mieszkańców w czasach wczesnopiastowskich. Znaleźć w nich można pozostałości rękodzieła różnych dziedzin, tj. obróbki skór, rogów, poroża czy kości, jak również garncarstwa, wytwarzania żywności, kowalstwa czy dziegciarstwa czyli produkcji dziegciu. 
W trakcie przemierzania „Szlaku Piastowskiego”, napotkacie Państwo „Wioskę wczesnopiastowską”. Nie omijajcie jej, bo naprawdę warto zobaczyć tą wspaniałą rekonstrukcję dawnej osady. 
Radosław Górski
fotograf, publicysta