Bukowina Tatrzańska,Witojcie w Bukowinie
Witojcie w Bukowinie, przecudnej wiosce z niespełna 3 tysiącami mieszkańców. Umiejscowiona na Podhalu, u podnóża Tatr, rozciąga się na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m na 7 wierchach. Wzmianki o niej sięgają czasów XVII wieku. W czasie międzywojennym wioskę przekształcono z rolniczo-pasterskiej na turystyczną. W ten sposób Bukowina stała się dużym i ważnym ośrodkiem turystyczno- wypoczynkowym w Małopolsce.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są różne sklepy, drogerie, salony, karczmy i stoiska z pamiątkami. Można kupić ciekawe rzeczy z oscypkiem włącznie. Znajduje się tu także poczta i wiele innych ciekawych miejsc. Jest kościół drewniany, gdzie kilka razy zorganizowano koncert świąteczny z kolędami. Obok niego wybudowano nowy kościół, w którym imponuje ołtarz, witraż oraz duża rzeźba Jezusa wykonana przez lokalnego artystę.
Dla fanów zimowych wrażeń w Bukowinie funkcjonuje kilka wyciągów narciarskich. Ten bardzkiej rozpoznawalny to Stacja Narciarska Rusiń-ski. Liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty czy domy gościnne zapraszają każdego turystę. Jedne z bardziej znanych to: Olczański Wierch ze stacją narciarską Turnia czy CWiR „Rysy”. W 2008 r. oddano do użytku Termy Bukowina. Czy jest ciepło, czy jest zimno, termy to rewelacyjna rozrywka i relaks dla całej rodziny. Jak kto chce, to w niedalekiej odległości w Białce Tatrzańskiej śmigać można na nartach w największym ośrodku narciarskim „Kotelnica” lub kosztować kąpieli termalnych w Bani.
Jeśli ktoś preferuje cieplejsze klimaty, wiosnę i lato, a do tego lubi wędrować to spodobają mu się przygotowane szlaki turystyczne. Zapuszczając się dalej w góry, możemy dotrzeć do różnych miejsc w tatrach i podziwiać przepiękną okoliczną przyrodę. Znajdą się także bardziej ekstremalne rozrywki: tutejsze góry pochwalić się mogą trasami wspinaczkowymi. Chcąc z nich skorzystać, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu i bezpieczeństwie. Nie wolno wspinać się podczas złych warunków pogodowych.
Stąd masz niedaleko do Zakopanego, Nowego Targu. Możesz taksówką podjechać na parking i pójść na Morskie Oko i do schroniska. Bardziej wymagający mogą pojechać do Niedzicy na Zamek, wejść na Pieniny czy spłynąć sobie Dunajcem. Jeśli ktoś ma ochotę, nawet pojechać na Słowację.
Bukowina to również kultura, zabytki. Tu znajdują się drewniane budowle w stylu witkiewiczowskim, czyli zakopiańskim. Mamy Dom Ludowy, a w nim organizowane są spektakle teatralne oraz liczne festiwale, takie jak „Sabałowe Bajania”. W okresie letnim możemy uczestniczyć w często odbywających się wydarzeniach folklorystycznych czy kulinarnych.
Jeśli chodzi o jedzenie, możemy tu zakosztować lokalnych specjałów. Są nimi: słynny oscypek, robiony na mleku owczym z dodatkiem żurawiny, kwaśnica czy pożywne bułeczki moskole. Jak ktoś nie przepada za smakołykami tutejszej kuchni, niech się nie martwi. Znajdzie sobie coś dla swego podniebienia w niezliczonych punkach gastronomicznych.
Bukowina to dziedzictwo wielokulturowe. Stykają się tu kultury: podhalańska, spiska i romska. Na każdym kroku odnajdziemy różne ich elementy.
Gdy pierwszy raz przyjedziesz do Bukowiny Tatrzańskiej, nie będziesz chciał odjeżdżać. Olśni cię piękno i wielkość Pasma Tatr, tego nietuzinkowego krajobrazu, tych surowych warunków do życia dla fauny i flory. Odjeżdżając stąd, pamiętaj by wpadać jak najczęściej do Bukowiny, wioski u podnóża Tatr.
