Elbląg-Pomiędzy jednym a drugim, Park Dolinka

Powstanie Parku Dolinka szacuje się na 1934r. Jest to ulubione miejsce Elblążan na spacery, również z psem. Park Dolinka zlokalizowany jest w pobliżu Miejskiego Cmentarza Agrykola czy nowo wybudowanego Centrum Wodnego „DOLINKA”.Wkrótce nabierze nowego blasku, gdy zacznie się jego modernizacja, chociaż już teraz, pełen kwiatów, drzew, ptaków, urzeka swym pięknem.
Spacerując po jednym z deptaków, w dzień czy popołudniu, samemu czy z kimś możemy podziwiać piękno stworzone przez naturę.
W Parku znajdziemy wiele niezwykłości przyrody np. ten pień, pozostałość po wyciętym drzewie. Można pomyśleć, że jest to tylko pozostałość, z której już nic nie będzie. Jednak w jego środku wyrasta zalążek przyszłego życia.
Przez park można poruszać się nie tylko na nogach. Można spotkać tu wielu rowerzystów.
Tam gdzie dawniej był mały basen, wybudowano wybieg dla psów. Teraz psiaki mają pełny full wypas, ale tylko te z okolicy.
Nawet tu znajdzie się miejsce na bagienko. To urokowi parku bynajmniej nic nie ujmuje, wręcz przeciwnie. Wygląda to na małe, zarośnięte oczko wodne, z którego wyrosły drzewa.
Liczne małe wodospady, wkomponowane w krajobraz, dodają uroku temu miejscu.
Płynie tędy rzeka Kotlinka zwana „Dzikuską”, a w jej wodach pływa sobie kaczor. Czy on szuka pożywienia czy towarzystwa?
W latach świetności urządzano tu spektakle teatralne. Było to miejsce spotkań i cyklicznych imprez kulturalnych. Miejsce to tętniło życiem. Mowa o nieczynnym i latami niszczejącym amfiteatrze. Może stanie się cud i znajdzie się ktoś, kto przywróci dawną świetność temu miejscu, aby nie widniało tylko na fotografii.
Radosław Górski
publicysta