Elbląg, Spacerem po Starym Mieście

W Elblągu warto zwiedzić starte miasto spacerem. Leży w południowej części miasta i zostało założone w 1237 r. Do 1337 r. tworzyło wspólną twierdzę miasta. Zniszczone w 90% przez Sowietów w trakcie II Wojny Światowej. Powoli odbudowywane, stało się wizytówką miasta, a zarazem największym pod względem powierzchni kompleksem badań archeologicznych w Europie

Liczne odrestaurowane kompleksy kamienic znajdujące się na starym rynku. W jednym z nich Hotel Elbląg, gdzie dawniej mieścił się Dom Królów.

Budynek, w którym znajduje się obecnie Ratusz Staromiejski nawiązuje do zniszczonej średniowiecznej budowli. Prawdopodobnie został zbudowany w XIV w. Obecnie znajduje się w nim Informacja Turystyczna, biuro Euroregion Bałtycki i EOK.

To miejsce wypoczynku elblążan i nie tylko. Są ławki, gdzie można usiąść, porozmawiać, coś przeczytać. Dzieci w czasie lata korzystają chętnie z fontanny przy Katedrze i z gry planszowej o historii Elbląga.

Bulwar Zygmunta Augusta to najbardziej lubiane miejsce elblążan na spacery. Przed wieloma laty na bulwar można było dostać się tramwajem. Teraz na jego brzegu cumują żaglówki i statki wycieczkowe. Obok bulwaru znajduje się zwodzony most mały, co dawniej był drewnianą budowlą.

Most wysoki dawniej był zbudowany z drewna. Mierzył 92,6 m długości oraz 7,1 m szerokości. 8 Maja 1807 r. przejeżdżał prze niego Napoleon Bonaparte w towarzystwie generałów. Obecnie odrestaurowany. Mieści się na nim Specjal Pub.

Przystań Żeglugi Ostródzko-elbląskiej, gdzie można statkiem popłynąć po Kanale Elbląskim. Największe atrakcje, pochylnie, znajdują się na trasie z Elbląga do Buczyńca.

Muzeum Archeologiczno-historyczne w Elblągu otwarto w 1954 r. Muzeum posiada liczne ciekawe eksponaty, głównie z Elbląga, Żuław czy Pomorza i Kujaw. Na dziedzińcu obejrzeć można zrekonstruowany dom wikingów z Truso.

Bibliotekę w Elblągu założył Jan Mylius w 1601 r.. Dysponuje ponad półmilionowym księgozbiorem. Biblioteka mieści się w dawnym kościele Św. Ducha, gdzie znajdował się zespół szpitalny. Obecnie remontowana jest zewnętrzna elewacja budynku. Gdy się skończy, siedziba biblioteki nabierze świeżego blasku i stylu.

Najciekawszy zabytek w Elblągu to Ścieszka Kościelna. Jest unikatem w skali całego kraju. Stanowiła ważne połączenie z trzema kościołami. W 2006 r. została udostępniona dla turystów.

Katedra Św. Mikołaja dawniej była kościołem parafialnym. W 1992 r. została Katedrą Diecezji Elbląskiej. Początki powstania Kościoła sięgają połowy XIII w. Jest najwyższym obiektem sakralnym w kraju. Wieża Katedralna mierzy 97 m. Od niedawna można wejść na wieżę widokową i zachwycać się krajobrazem Elbląga i okolic.

Brama Targowa to kluczowe miejsce w Elblągu. Dawniej stanowiła fragment murów obronnych miasta. Teraz znajduje się w niej Informacja Turystyczna. Obok Bramy postawiono Pomnik Piekarczyka, który uratował miasto przed najazdem Krzyżaków.

Budynek, w którym mieści się Poczta Polska zbudowano w 1887 r. Na szczycie budowli znajduje się orzeł biały na tarczy. Budynek został wpisany do rejestru zabytków. Jest obiektem, którego pierwotne przeznaczenie nie zmieniło się.

Radosław Górski
publicysta