Elbląg, widok na miasto

Elbląg jest malowniczo położony między Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej a depresją i Żuławami. Leży na rozwidleniu drogi nr.7 między Warmią i Mazurami a Pomorzem . Początki miasta sięgają XIII w. Wzdłuż miasta przepływa rzeka Elbląg dawniej zwana Ilfing.

Widzimy w dali zaczynającą się wysoczyznę. Niżej widać górujący nad budynkami Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, gdzie leczą się nie tylko elblążanie.

Budynek Poczty polskiej styka się z Placem Słowiańskim. Przez plac przejeżdżają tramwaje, które przez ponad 120 lat niezmiennie jeżdżą tą trasą.

W oddali Bażantarnia, część Parku krajobrazowego. Liczne budowle stare i nowe. Przy placu mieści się Hotel Arbiter, dawniej Hotel Elzam. W gąszczu zabudowań na ul. 1 Maja znajduje się fontanna, miejsce często oblegane w porze letniej prze tutejsze społeczeństwo.

Hen, hen w dali widzimy rozbudowywaną Modrzewinę. Na lewo pierwsze bloki budowane za czasów Gierka na nowo powstającym osiedlu Zawada. Wzdłuż brzegu rzeki ulokowane są zakłady pracy przemysłowej.

Południowo- zachodnia cześć miasta. Górujące blokowiska osiedla Zatorze, kamienice , sklepy czy lokalne firmy. Za miastem w oddali widać jezioro Drużno, siedlisko licznych gatunków ptaków.

Budynki, budynki i jeszcze raz budynki. Zwarta architektura miasta. Pomiędzy nimi płyną po torach tramwaje, jeżdżą po drogach samochody i autobusy. Nad tym wszystkim góruje nowo wybudowany gmach Sądu Okręgowego w Elblągu, Centrum Handlowe Zielone Tarasy czy Wieża Kościoła pw. MBKP. A wszystko to otulają zielone płuca miasta.

Radosław Górski
Publicysta