Gdańsk, Głównym Traktem Królewskim

Ul. Długą i Długi Targ zawsze zamieszkiwali zamożni ludzie. Kamienice należały do najzacniejszych patrycjuszy i kupców. Samą ulicę i targ wybrukowano importowanymi ze Skandynawii kostkami w 1882r. Nazwano je Drogą Królewską, ponieważ tędy wjeżdżał monarcha na gościnę do miasta. Zapoczątkował to w 1457r. Kazimierz Jagiellończyk. Po zniszczeniu i odbudowaniu, stały się centralnym miejscem turystycznym Głównego Miasta.

Stojąc w bramie można zobaczyć w dali Dom Schumannów – renesansową kamienicę z 1560r. Na górze fasady mieści się pomnik Zeusa. W XX w. mieściła się tu kawiarnia i sklep tytoniowy. Obecnie jest to siedziba Gdańskiego PTTK.

Długi Targ pełnił funkcję placu targowego i jest przedłużeniem ul. Długiej. Odbudowano tu po zniszczeniach wojennych kamienice w stylu manierystycznym i barokowym. Zachowały w jakiejś części swą pierwotną architekturę i dekoracje rzeźbiarskie.

Jeśli mamy chęć możemy odwiedzić strefę historyczną Wolnego Miasta Gdańsk. Jest to placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym. Zobaczymy tu eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańsk i multimedia – stare filmy ukazujące miasto i oryginalny hymn z lat 30 XX w.

Dwór Artusa był miejscem spotkań kupców i ośrodkiem życia towarzyskiego. Nazwano go tak przez legendę o Królu Arturze. W XVII w. pojawili się księgarze z książkami drukowanymi w Gdańsku oraz stoiska malarzy.

Jego wnętrze składa się z sali w stylu gotyckim. W 1531r. rozpoczęto prace nad zdobieniami ścian: boazeriami i fryzami z motywami mitologicznymi i historycznymi. Uzupełniło to bogato zdobione meble i liczne malowidła. W 1965r. zawieszono tablicę upamiętniającą 20 rocznicę zatknięcia polskiej flagi na Dworze Artusa przez Polską Brygadę Pancerną.

Fontanna Neptuna to znany gdański zabytek. Mogła powstać z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i Rady Miejskiej. Budowa trwała od 1606r. do 1633r., a swój udział w tworzeniu tego zabytku mieli znakomici rzeźbiarze i architekci. Rzeźba nawiązuje do manieryzmu flamandzkiego i stylu rokoko. Parę kroczków dalej znajdziemy Ratusz Główny Miasta – ceglany, gotycko- manierystyczny budynek wzniesiony w XV w. z wieżą o wysokości 83 m.

Najprawdopodobniej Brama Zielona jest najstarszą bramą wodną w Gdańsku. Jest przykładem stylu manieryzmu niderlandzkiego, co nadało jej niepowtarzalne piękno. Została zbudowana w 1568r. przez Regniera Hansa Kramera jako rezydencja polskich królów.

Na ulicy Długiej mieści się Dom Ferberów z 1560r., Dom rajcy gdańskiego Jana Uphagena z XVIII w., kamienica Czirenbergów z ok. 1620r. czy Lwi Zamek z 1569r. Idąc dalej dostrzeżemy Złotą Bramę. Te dzieło architektury zbudowali w 1612r. Abraham van den Blocke i Jan Strakowski w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Z tyłu przylega do niej Dom Bractwa Św. Jerzego.

Radosław Górski
publicysta