Gdańsk Jelitkowo, Wzdłuż parku na plażę

W Jelitkowie znajduje się park nadmorski. Zlokalizowany jest na Osiedlu Jelitkowo w obrębie Gdańska. Założono go w 1875r. jako park kuracyjny. Znajdował się w nim Dom Zdrojowy (obecnie restauracja) oraz gospoda. Park odwiedzają mieszkańcy i przyjezdni turyści bez względu na porę roku. Pełni on funkcje miejskich spotkań towarzyskich czy miejsca spacerów na pobliską plażę.
W parku można znaleźć różne gatunki drzew o najróżniejszych kształtach, ale te jest naprawdę wyjątkowe. Rewelacyjnie ukształtowane przez naturę mknie w stronę ścieżki.
Uczęszczaną przez rowerzystów, dwupasmową ścieżką można dotrzeć na urokliwą plażę. Jednak zanim znajdziemy się na miejscu, napotkamy chroniony pas wydm.
Wokół możemy oglądać ciekawe gatunki drzew i posłuchać śpiewu ptaków. Park to wymarzone miejsce na przechadzki z rodziną czy we dwoje o każdej porze dnia i roku.
Przez park przepływa ujście Potoku Oliwskiego do Bałtyku. To miejsce urzeka swym blaskiem. Dostrzec można kaczki i kaczory pływające po potoku czy wygrzewające się na trawie.
W Jelitkowie jest również plaża. Mierzy sobie 200 metrów szerokości. Wzdłuż niej mieszczą się liczne restauracje czy noclegi. Jak widać, jest uczęszczana przez mieszkańców i przyjezdnych. Idąc wzdłuż plaży w Jelitkowie dojdziemy na plażę w Sopocie. Znajduje się tam luksusowy Hotel nie daleko molo.
Gdzieś hen, hen w dali widzimy statek. Chyba zacumuje w porcie w Gdyni.
Patrząc na zatokę, dostrzeżemy po prawej stronie Nowy Port z latarnią, ale co tam jest jeszcze? Aha, ktoś sobie żaglówką płynie.
Siedząc tak na plaży i patrząc jak ptak obserwuje morze, można pomarzyć o miłości w powiewie wiatru. A co tam jest w oddali? Czy to nie Gdynia?
Radosław Górski
publicysta