Gdańsk, Mariacką idę

Mariacka, ulica w Gdańskim Głównym Mieście, przechodziła przez historyczną dzielnicę Mariacką. Mierzy zaledwie 185 metrów. Zaczyna się przy Bazylice Mariackiej, a kończy przy Bramie Mariackiej. W XVI w. skrócono ją z powodu podmokłości terenu. Zmieniło się to gdy wybudowano Bramę od strony Motławy.

Przechadzamy się w pobliżu Bazyliki, aby wejść w urokliwą uliczkę i podziwiać jej piękno.

Mówią, że ul. Mariacka to Gdańsk w pigułce. Architektura tego miejsca reprezentuje słynne w Gdańsku formy manierystyczne. W jednej z budowli mieści się restauracja „Słowiańskie Smaki”, gdzie posmakujemy tradycyjnej kuchni i nie tylko.

W trakcie wykopalisk odkryto w tym miejscu dowody na to, że istniały tu warsztaty szewskie. Teraz znajdują się tutaj sklepy, galeria czy biblioteka publiczna.

Przedproża na budowlach stanowią świadectwo dawnych mieszczan oraz patrycjuszy i mówią o ich smaku artystycznym. Niedaleko Brama Mariacka, późnogotycka budowla wzniesiona w XV w.

Ulica, którą nie można jeździć samochodem, latem tętni życiem. Spotkać można tu miejscowych i zagranicznych turystów. Patrząc na granitowy bruk, zobaczymy kunszt dawnych mistrzów oraz współczesnych artystów gdańskich.

Od strony Bramy widzimy Bazylikę Mariacką. Jest to największy ceglany kościół na świecie. Zbudowano go w stylu gotyku ceglanego. Prace trwały w okresie od XIV w. do XVI w. Posiada bogate wnętrze z okresu średniowiecza np. Piękną Madonnę Gdańską oraz tablice z Dziesięcioma Przykazaniami i zegar astronomiczny.

Radosław Górski
publicysta