Gdańsk, Nad Motławą

Motława jest dopływem Martwej Wisły. Przepływa przez pojezierze starogardzkie, żuławy wiślane. Motława przepływa wzdłuż Długiego Przybrzeża w Głównym Mieście Gdańsk, gdzie w średniowieczu znajdował się port morski. Organizowane są na niej spływy kajakowe.
Na jednej z części Wyspy Spichrzów znajduje się Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz przycumowany statek Sołdek.
Chodząc po deptaku wzdłuż rzeki można jednym z przycumowanych statków popłynąć np. do Sopotu, na Hel czy pirackim statkiem na Westerplatte i z powrotem.
Po drugiej stronie rzeki znajdziemy się na Wyspie Spichrzów, która położona jest w dzielnicy Śródmieście. Około 1330r. tutaj powstały pierwsze spichlerze Głównego Miasta, folwark, rzeźnia czy Dwór Popielny. Obecnie zaplanowano na wyspie zabudowania i wybudowano już kolejny most łączący wyspę z Głównym Miastem.
Stojąc na moście zielonym, który został wzniesiony w 1564 r. według projektu Dirka Danielsa, widzimy deptak. Mieści się na nim Żuraw, dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska. Znajdziemy tam także liczne restauracje, kawiarnie, sklepy z biżuterią oraz bramy wychodzące na pobliskie ulice. Na brzegu cumują statki. Jeden z nich nosi nazwę Elżbieta.
Na południowej części wyspy znajdują się spichlerze. Dawniej prowadziły do nich pomosty, służące do rozładunku i załadunku towarów. Każdy z mostów, zamiast numeru, posiadał nazwę.
Stojąc na moście zielonym i zwracając się w stronę południową zauważymy most krowi. Łączy ul. Ogarną z wyspą spichrzów. Nazwano go tak, ponieważ dawniej przepędzano tędy bydło na wypas w rejony dzisiejszego Dolnego Miasta. Most krowi do II Wojny Światowej był mostem zwodzonym.
Radosław Górski
publicysta