Gdańsk Oliwa, Oliwski ogród
Park w Oliwie to zabytek Gdańska. Obszar zajmowany przez niego to ponad 11 ha. Założony został na przełomie XII i XIII w. wraz z Opactwem Cystersów. Przepływa przez niego Potok Oliwski. Park posiada ciekawe rośliny różnych gatunków, krzewy, drzewa oraz kilka stawów. Z upływem czasu rozbudował się i wypiękniał. Niedawno otworzono dla zwiedzania Ogród Japoński z typowymi dla krajobrazu Japonii elementami i roślinnością. Ludzie przychodzą tutaj, aby wyciszyć się i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

W Parku znajdują się aleje otoczone wzdłuż dużymi, ściętymi blokami zieleni. Można się w tej głuszy zagubić.

Idąc główną aleją, po lewej ukarze się nam niewielki skwer z ławeczkami i przepiękną kompozycją kwiatów i krzewów. Gdy skończymy podziwianie tego bajecznego miejsca, możemy pójść ścieżką w prawo. Droga ta doprowadzi nas do Palmiarni, gdzie znajdziemy wiele egzotycznych gatunków roślin wartych obejrzenia.

Zabytkowy pałac w Parku Oliwskim to Pałac Opatów. Dzieli się na stare skrzydło wschodnie i nowe skrzydło południowe. Część budynku zwana Starym Pałacem powstała w XV w. Budowla utrzymana jest w stylu gotyckim. W 1577 r. Stary Pałac powiększono do dzisiejszych rozmiarów i do początków XVII w. służył on opatom. Dopiero w połowie XVII w. dobudowano tzw. Nowy Pałac. Od 1989 r. mieści się tutaj Odział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego.

Zwiedzając park, nie można ominąć wodospadu. Ta interesująca architektonicznie budowla przyciąga szerze turystów. Jest to nie tylko rewelacyjny widok, ale i ciekawe miejsce na sesje zdjęciowe, także ślubne.

Przepływa tu Potok Oliwski zwany też „Radosna Struga”. To jeden z głównych cieków odwadniających Lasy Oliwskie. Źródła jego znajdują się na wysokości około 140 m. n. p. m w Złotej Karczmie. Zasila w wodę również stawy ulokowane w parku.

Idąc dalej dotrzemy do odnowionego niedawno zespołu parkowego. Dawniej znajdował się tu folwark Saltzmanna. Jest to dość duży obszar idealny do zwiedzania i spacerów wraz z dziećmi. Niedaleko znajduje się Gdańskie Seminarium Duchowne. Posadzono tu rożne gatunki roślin, takie jak kasztanowiec czerwony, bukszpan czy lawenda wąskolistna.

W Parku znajduje się ponad 2 tysiące cennych gatunków drzew i roślin, doliczając krzewy i byliny. Napotkać można np. tulipanowca, jodłę kalifornijską, jałowca chińskiego, miłorzęba japońskiego, kasztana jadalnego czy jarzębinę szwedzką. Niektóre drzewa są fikuśnie powyginane.

Z tyłu Aleja Lipowa, a tu? Staw i iluzja zwana Książęcym widokiem. Jest to optyczne zjawisko, dające wrażenie jakby staw łączył się z odległymi wodami Zatoki Gdańskiej. Czy zauważymy to? Czy przysłonią nam drzewa zasłaniające morze?
