Gdańsk, Widok z Góry Gradowej

To mój Gdańsk. Tu się urodziłem. Jest miastem na prawach powiatu. Leżący w północnej Polsce, na pomorzu, nad ujściem rzeki Motławy. Nie daleko znajduje się Morze Bałtyckie i Zatoka Gdańska. Miasto jest kulturalnym, naukowym i gospodarczym centrum oraz ważnym węzłem komunikacyjnym. Gdańsk liczy sobie ponad tysiącletnią historię. Jego tożsamość w przełomie wieków kształtowały rożne kultury. W raz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Posiada liczne szkoły wyższe. Co roku przyjeżdża do Gdańska tłum turystów , głównie z zagranicy ale krajowi też są. W Śródmieściu, nad dworcem PKS ulokowana jest Góra Gradowa ze Krzyżem Milenijnym. Mieści się na terenie Grodziska. Jej wysokość wynosi 46 m. n. p. m. Patrząc w kierunku wschodnim ujrzymy przepiękna panoramę centrum Gdańska.
W tym gąszczu zieleni płyną sobie samochody po ul. Grunwaldzkiej. Jest to główna ulica miasta. Dawniej, za Niemców nosiła inną nazwę. Są mieszkania, sklepy, a patrząc na lewo ujrzymy centrum handlowe Madison. Zauważyć można też Ogarnik Trade, który jest jednym z najwyższych budynków w mieście oraz Hotel Mercure- Hevelius, który skolei jest najwyższym hotelem w Gdańsku. Na wprost ujrzymy Konkatedrę grekokatolicka pw. Św Bartłomieja.
Od razu można dostrzec Kościół Św Katarzyny, który jest najstarszym kościołem parafialnym na starym mieście. Na tyłach Św. Katarzyny dostrzeżemy wieżyczkę Kościoła Św Brygidy. Dawniej był bastionem solidarności wraz z dawnym proboszczem. Kierując wzrok tak w lewo dostrzeżemy Dom Technika. Bardziej w prawo zauważyć można targowisko wraz z byłą zbrojownią. W niedalekiej odległości znajduje się Bazylika Św Mikołaja, urzędują tu Dominikanie. W dalszej perspektywie dostrzegamy Kościół Św Jakuba, jak i również Kościół Rzymskokatolicki pw. Św Jana. Hen, hen w dali znajduje się Kościół Św Barbary i liczne zabudowania mieszkalne.
Góruje na tle krajobrazu miasta wieżowiec zwany Zieleniak. Jest również szkoła wyższa Ateneum. Idąc wzrokiem tak na wprost zauważymy budynek I LO imienia Mikołaj Kopernika. Na lewo znajduje się budynek w którym jest siedziba Polskiej Kolei Państwowej S.A. Samochody przejeżdżają sobie przez wiadukt Błędnik.

Budynki mieszkalne, dwa mosty, parking nadziemny kilku poziomowy na Jana z Kolna. Nad tym wszystkim w tle Maszyny tutejszej stoczni. Za mostem to już znajdziemy się w tzw. Bramie Oliwskiej.

To jest Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświetniejszej Maryi Panny zwana również Bazylika Mariacką. Zbudowano ją w latach 1346-1506 r. Prezentuje gotycki styl ceglany. Posiada bogaty wystrój wnętrza i form architektonicznych. Znajdują się tu Piękna Madonna Gdańska, Pieta, ołtarz Koronacyjny Maryi, ołtarz Św Barbary, zegar astronomiczny czy Tablica Dziesięciorga Przykazań.
W tle krajobraz Stoczni Gdańskiej. To tam zaczęły się strajki Sierpnia 80r. Co doprowadziły do powstania Solidarności i 21 postulatów stoczniowców. Nie opodal, na Placu Solidarności zbudowany jest Pomnik Poległych Stoczniowców z Grudnia 70r. zwanym też Pomnikiem Trzech Krzyży.
Radosław Górski
publicysta