Narwiański PN, Waniewo- Idąc kładką poprzek Narwi

Waniewo to wieś, dawniej było miastem. Leży na Podlasiu w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Sokoły. Znajdziemy tu ciekawe atrakcje. Oprócz starego grodziska, Zabytkowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdziemy kładkę edukacyjną, która wiedzie nas poprzek rzeki Narew do wsi Śliwno. To nie tylko frajda dla dzieci ale dla dorosłych też.

Początek kładki zaczyna się przy tarasie widokowym. Jak się do niego wejdzie do roztacza się piękny widok na okolice. Po lewej stronie widzimy gospodarstwo rolne z inwentarzem zwierzęcym w roli głównej.

Idziemy dalej, drewnianą kładką nad rozlewiskami. To solidna konstrukcja. Nie powinniśmy się bać o nasze pociechy oraz o siebie samych. Kładka to idealne miejsce na spacery rodzinne.

Nadszedł ten moment gdy trzeba będzie użyć siły własnych mięśni aby przeprawić się jedną z 5 platform na trasie. A to nie jest takie proste, platforma swoje waży a ludzie na niej nie ułatwiają sprawy. Jak zawrzemy szeregi to razem przedostaniemy się na drugą stronę aby kontynuować wędrówkę. Maksymalnie na kładce może przebywać 15 osób.

O jej, znów następna platforma. Nie bójta się , w tym miejscu korytarz rzeki jest wąski, damy radę.

Tak w połowie drogi napotkamy wieże widokową. Można w niej odpocząć, coś zjeść, wypić na wzmocnienie. Jak ktoś wejdzie na wieże to zobaczy rozciągający się aż po horyzont krajobraz rozlewiska, dostrzec można również różnorakie gatunki ptaków.

Idziemy przez kładkę razem, w niezrównane rozlewiska narwiańskie. Czy to nie piękny widok?

Doszliśmy do celu. Dopływamy ostatnią platformą do brzegu. Tam już inna wieś- Śliwno. Możemy trochę odsapnąć, napić się, unormować cukier bo czeka nas powrót tą samą drogą.

Radosław Górski
publicysta