Photo Projects

Photo Projects pt. ” Dom spokojnej starości- dla pociągów”


Takie miałem zadanie na stażu w studiu fotograficznym abym zrobił projekt, który dał by mi satysfakcje i mógłbym jego jakoś uzasadnić. Z wielu tematów wybrałem pociągi. Projekt nazwałem ” Dom spokojnej starości – dla pociągów”. Dlaczego tak dowiecie się w dalszym ciągu tekstu.

Dlaczego ten temat?, dlaczego pociągi?, a dlatego ,że pociągi fascynują mnie od dziecka. Jazda nimi do teraz daje mi satysfakcje. Jadąc pociągiem mogę się skupić, wyciszyć mimo różnych turbulencji. Patrząc przez okno na mijający krajobraz tak sobie rozmyślam, rozważam nad różnymi sprawami. Nie kiedy przychodzą myśli ich jakiegoś rozwiązania. Nawet chciałem zostać maszynistą tych kolosów ale z powodu zdrowotnych to było nie możliwe.

No tak, wszystko ładnie ale jakie to ma znaczenie?. A ma takie, że kiedyś te pojazdy były w czynnej służbie na kolei. Były wykorzystywane do cna aż przyszedł ich kres. Zostały zastąpione nowszymi i pozostawione same sobie. Te, które są na zdjęciach znalazły swoje miejsce w skansenie dla pociągów, ichniejszym domem spokojnej starości. Nie które jednak stoją na bocznicach i powoli tracą blask. Czy nie ma tu insynuacji do ludzi?. Gdy jesteśmy młodzi , energiczni, ochoczy do pracy i działania to jesteśmy potrzebni i wyciskają z nas wszystkie soki. Gdy zachorujemy, czy z braku sił bo starość nas do padła nie możemy, to jesteśmy  już nie potrzebni. Dobrze gdy rodzina nas wyśle do domu starców czy domu opieki. We wspólnym muzeum, z innymi będziemy żyć według własnego rytmu obok goniącej nowoczesnej cywilizacji. Zdarza się tak ,że niektórzy nie mają bliskich im osób i pozostają na łasce i nie łasce obcych. Pozostawieni we własnym domowym skansenie, w ciszy i cierpieniu powoli umierają.

Jest na to rozwiązanie. Ostatnie zdjęcie prezentuje pomnik ku czci 18- tego południka długości geograficznej. I tu nachodzi odwieczne pytanie, czy starość musi konkurować z młodością?. Ależ nie, mogą razem współpracować. Młodość ze swym entuzjazmem, energią, zapałem, siłą, a starość ze swą rozwagą, ostrożnością, doświadczeniem.

Radosław Górski
fotograf