Rabsztyn, Jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd
Chodzi o Zamek Rabsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w powiecie olkuskim. Są to ruiny zamku średniowiecznego z fragmentami renesansowego pałacu z XVII w. zwanym Zamkiem Dolnym. Pierwotnie zamek, o którym już pisano w XIII w. zbudowany był z drewna. Za panowania Kazimierza Wielkiego został on przebudowany na murowaną twierdzę. Jednak po śmierci króla został oddany w prywatne ręce z powodu długów.

Pod koniec XIV w. król Władysław Jagiełło przekazał zamek Spytkowi Melsztyńskiemu z herbu Leliwa.

Nad zamkiem roztacza się przecudny krajobraz okolicy. Na przydrożnych ławeczkach można przysiąść i podziwiać.

W 1442 r. z polecenia króla Andrzej Tęczyński miał wzmocnić twierdzę. Marcin Bełza, jeden z rajców krakowskich, odsiadywał tu wyrok za udział w zabójstwie Andrzeja Tęczyńskiego zlecone mu przez jego brata Jana.

W XVI w. zamek dostał się w ręce Bonerów, którzy niespełna trzy pokolenia sprawowali tu urząd starostów rabsztyńskich. Następnym starostą na zamku był Mikołaj Wolski (w 1592r.), a potem marszałek wielkiej korony Zygmunt Myszkowski. Przypuszcza się, że to on rozbudował twierdzę w stylu renesansowym.

W trakcie Potopu szwedzka armia, wycofując się z terenów Polski, ograbiła i zniszczyła zamek. Do teraz nie został odbudowany i daleko mu do dawnej świetności.

W XIX w. poszukiwacze skarbów zburzyli basztę i mury zamku dolnego, które były jedyną zachowaną częścią zamku. Po jego rekonstrukcji w 2009 r. oddano do użytku wieżę strażniczą i bramę główną. Na zamku odbywają się liczne zawody rycerskie.
