Sierpc, Wieś Mazowiecka

Przeglądając swoją liczną kolekcję książek podróżniczych, znalazłem w przewodniku miejsce, gdzie zgromadzono całą charakterystykę dziedzictwa dawnych wsi znajdujących się w północno-zachdnim Mazowszu. Chodzi mi o Wieś Mazowiecką. Postanowiłem tam pojechać. Umiejscowiono ją 2 km od Sierpca w formie muzeum. Podobno ten skansen jest uważany za najpiękniejszy i największy w Polsce. Po zobaczeniu tego miejsca, mogę się z tym stwierdzeniem w pełni zgodzić: imponuje zarówno rozmiarami, jak i pięknem. Założono go w 1971 r., a pierwsze budowle przywieziono pod koniec lat 70 XX w. Na terenie muzeum znajduje się około 80 obiektów drewnianej architektury.

Skansen ma typowy kształt wsi rzędowej. Znajduje się tam 9 zagród chłopskich wraz z zagrodą młynarską i młynem. Imponuje ich architektura. W każdej z zagród wyposażenie i wnętrze jest dopasowane do odpowiednich funkcji i pochodzenia gospodarza. Wygląd całego muzeum zmienia się odpowiednio do kalendarza prac polnych i świąt religijnych. Wystawiane są cykliczne ekspozycje we wnętrzach chałup i dworku, pokazujące trudy pracy w gospodarstwie czy przygotowania na różne uroczystości. W muzeum znajdują się też inne grupy architektoniczne: zespół karczemny z karczmą, wiejska kuźnia oraz chałupa kowala. Wchodząc do skansenu, mijamy powozownie i galerię. Następnie naszym oczom ukarze się zespół dworski z parkiem krajobrazowym. Dworek ma odzwierciedlać średniozamożną siedzibę ziemiańską. Patrząc dalej, zobaczymy  XVII- wieczną kaplicę i  XVIII -wieczny kościół z dzwonnicą.

W powozowni znajdziemy niezwykłe pojazdy używane na dworkach. Możemy tam zobaczyć także bryczki, sanie czy kufry podróżne. W miejscu wyodrębnionym na warsztat mieszczą się oryginalne narzędzia do pracy kołodzieja. Wychodząc z powozowni od razu wchodzimy do galerii rzeźby, gdzie można obejrzeć kolekcję ponad 400 rzeźb ludowych.

Skansen posiada również salę konferencyjną, salę bankietową, 26 miejsc noclegowych oraz polanę na piknik. To wszystko jest do dyspozycji przybywających z daleka gości. Powstały plany stworzenia na terenie skansenu Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, które pozwoli na spokojne odpoczywanie lub owocną pracę z dala od miejskiego zgiełku.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej organizowane są ciekawe imprezy plenerowe o dawnym życiu ludności wiejskiej. Niektóre z nich to: Niedziela Palmowa, majówka, dzień dziecka, gotowanie na polanie, miodobranie czy żniwa. W zamysłach prowadzących skansen tli się plan budowy nowego typu wsi, wsi przydrożnej. Ma tam znaleźć się 38 obiektów. Miejmy nadzieję, że uda im się zrealizować ten plan.

Muzeum Wsi Mazowieckiej to niezwykłe miejsce, które cały czas tętni życiem. Odwiedzając je można przypomnieć sobie czasy dzieciństwa: wakacje u dziadków na wsi. Ten powiew wiatru i szum kołyszących się połaci zbóż to niezwykły widok i niezwykłe uczucie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto pojechać na wakacyjną wycieczkę – Muzeum Wsi Mazowieckiej, najpiękniejszej z wsi zaprasza.

Radosław Górski
publicysta