Słubice/ Frankfurt nad Odrą , Łączy nas most

Słubice to miasto położone na zachodnim krańcu Polski, w województwie Lubuskim, nad rzeka Odrą. Tworzy wraz z Frankfurtem nad Odrą aglomerację transgraniczną, która liczy sobie około 80 tysięcy mieszkańców. Miasto założono w XIII w. Słubice stały się ośrodkiem akademickim. Mieści się tu siedziba Collegium Polonicum. Jest wspólną jednostką dydaktyczną Uniwersytetu w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W mieście znajdują się ciekawe atrakcje turystyczne m.in historyczny stadion SOSIR, ścieżka rowerowa , szlaki turystyczne czy rezerwat przyrody.

Znajduje się tu również zabytkowa architektura np. Deptak Jedności zwany Starówką. Są tu mieszkania i liczne sklepy.
No właśnie, to jest most. Most łączy dwa narody, polski i niemiecki, chociaż nie było to łatwe. Jeszcze nie dawno mieściła się na nim przeprawa graniczna do NDR, a później do Niemiec. Pozostał tylko słup graniczny po tym okresie. Obecnie bez żadnych kontroli osobistych można przedostać się na druga stronę i z powrotem.
Nad Odrą po obu stronach rozciąga się pas zieleni. Chyba sobie złowię rybkę.
Po drugiej stronie Odry, we Frankfurcie, wybudowano deptak, promenadę. Można w każdej chwili się przejść, posiedzieć i podziwiać widoki. Z tyłu na zdjęciu widnieje Dom Kultury wraz z Halą Kameralną im. Carla Philippa Emanuela Bacha.

Wzdłuż promenady we Frankfurcie wybudowano budynki mieszkalne i usługowe. W gąszczu zabudowań mieszczą się m.in Modern Theater Oderland, Theater des Lachens oraz Pension Oderblick.

Za budynkami widać Kościół Pokoju we Frankfurcie nad Odrą. To świątynia ewangelicka. Zwano ją również St. Nicolai- Kirche czy Reformierte Kirche. Powstała w 1226 r. Jej patronem jest Św. Mikołaj, patron marynarzy i kupców. Jest najstarszą świątynią, a zarazem najstarszym murowanym budynkiem we Frankfurcie nad Odrą.

Po stronie polskiej nie ma takiego rewelacyjnego deptaka, ale na Promenadzie Nadodrzańskiej jest ścieżka rowerowa. Można pośmigać sobie rowerem czy na rolkach, a na samym brzegu Odry rozłożyć sobie koc i się rozleniwiać. Jak kto woli, to sobie rybkę złowi. W tle widać budynki mieszkalne oraz stację Shell.

Rzeką Odrą przepływają sobie barki . Rzeka jest wykorzystywana do przewozu towarów w ramach żeglugi śródlądowej. Jaki piękny widok otacza rzekę.

Radosław Górski
publicysta