Toruń, Muzeum Podróżników

Postanowiłem pojechać do Torunia, pochodzić sobie po starówce i podziwiać jej architekturę. Chodząc tak bez określonego celu, zauważyłem tłum ludzi stojących przed drzwiami. Pomyślałem, że zobaczę, co się dzieje. W końcu i tak nie miałem nic lepszego do roboty. Okazało się, że stoję przed Muzeum Podróżników im. Tony’go Halika. No to rewelacja, w duchu pomyślałem. Podchodzę do okienka, aby kupić bilet, a tam miła Pani mówi mi, że dzisiaj wstęp jest wolny. Te słowa były jak miód dla mojego serca, nie spodziewałem się tego. Wziąłem bilet uprawniający mnie do zwiedzania i poszedłem dalej.

Tak na wstępie chciałem powiedzieć, że Muzeum Podróżników im. Tony’go Halika znajduje się na Starym Mieście w Toruniu, na ulicy Franciszkańskiej 9/11. Jest jedną z placówek muzealnych, które wchodzą w skład Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz jedyną taką placówką w Polsce.
Pierwsze przesłanki do powstania takowego muzeum pojawiły się w 1999 r. wtedy właśnie Elżbieta Dzikowska ofiarowała miastu swoje pamiątki zebrane z wypraw po świecie, które odbywała z Tonym Halikiem. Oficjalne otwarcie odbyło się w styczniu 2003 r. Pierwszą wystawą było „Tony Halik. Urodziny dla przygody”.
Muzeum, które miałem przyjemność odwiedzić, dedykowane jest wybitnemu podróżnikowi, Tony’mu Halikowi oraz jego małżonce Elżbiecie Dzikowskiej. Była ona jego towarzyszką zarówno w wyprawach, jak i w życiu.
Podróżując wspólnie, zebrali sporą kolekcję eksponatów z różnych krańców świata. Są to: stroje, torby, nakrycia głowy, broń, ozdoby, obiekty rytualne, wyroby sztuki ludowej oraz pamiątkarskiej. W zbiorach możemy również zobaczyć instrumenty muzyczne, skóry rożnych zwierząt czy ceramikę prekolumbijską. Elżbieta Dzikowska stara się uzupełniać kolekcję o nowe pamiątki ze swych licznych podróży. Czasem pojawiają się także eksponaty zdobyte przez innych podróżników.
Obecnie muzeum zebrało ponad 1700 znalezisk prezentujących różnorodność świata. W 2013 r. otwarto nową wystawę pt. „Pasja podróżowania” z udziałem Elżbiety Dzikowskiej.
Muzeum ma szerszy zakres funkcjonowania. Prowadzi działalność wystawienniczą oraz edukacyjną z zakresu historii podróżnictwa oraz poznawania świata. Stałymi elementami jest zapraszanie polskich podróżników oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.
Warto przyjechać do Torunia i odwiedzić to muzeum. Obrazuje ono pasje i dorobek podróżniczy Tony’go Halika oraz Elżbiety Dzikowskiej, ich fascynacje do odkrywania świata. Dla każdego początkującego podróżnika, Muzeum Podróżników jest obowiązkowym punktem na mapie. No to w drogę, a hoj przygodo!
Radosław Górski
fotograf, publicysta