Tournee po Gdańsku : Fort na Górze Gradowej

Wraz z bratem i Natalią wędrowaliśmy aż do Góry Gradowej. Na niej znajduje się 16 m krzyż- pomnik Millenium oraz miejsce widokowe. Widać z niego imponujący krajobraz miasta lecz nie to nas w to miejsce przywiodło. Zawędrowaliśmy tu aby obejrzeć fortyfikacje Grodziska a dokładnie wystawę ukazującą historię tego grodu.

Ta wystawa składa się z 14 stałych ekspozycji. Nazwano ją ” Wehikuł czasu- człowiek i pocisk”. Umiejscowiono ją  wzdłuż zabytkowych, rozsianych blisko siebie schronów. W Chodząc do każdego z nich z osobna zobaczymy charakterystyczne elementy wyposażenia odpowiednie do prezentowanych czasów. W każdej z wystaw są opisy z różnych okresów, makiety, postacie historyczne w figurach przedstawione oraz armaty.

Najciekawsze jest to, że będąc przy każdej z ekspozycji słyszymy głosy znanych aktorów czy polityków. Opowiadają oni historie dziejów Grodziska( od pradawnych aż do współczesnych) oraz o czasach wojennych Gdańska.

To bardzo ciekawe doświadczenie dla mnie. Dobrze wiedzieć gdzie się zaczyna historia początków powstania Gdańska. Każdy powinien tą wystawę zobaczyć aby co nie co się do wiedzieć. Polecam również inne wystawy, które mieszczą się w Centrum Hevelianum w Gdańsku.

Trochę zmęczeni wracamy z powrotem szukać innych, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Do następnego

Radosław Górski
publicysta, fotograf