Tournee po Gdańsku: Katedra Oliwska
Na pierwszy rzut cyklu artykułów po Gdańsku chciałem Wam przedstawić Katedrę Oliwską. Zwiedzałem ją w raz z bratem.
Tak sobie razem wyszliśmy po chodzić, po zwiedzać miasto. Katedra była po drodze to postanowiliśmy ją zobaczyć. W tym czasie przyszła szkolna wycieczka i w raz z nią weszliśmy do środka i …. i tu trzeba postawić kropkę. Teraz opowiem Wam o najważniejszym zabytku, którego historia sięga XII w.
Katedra Oliwska jest bazyliką trójnawową z prezbiterium oraz przejściem zamkniętym wielobocznie. Przed wejściem do Katedry, na przedniej fasadzie są dwie wieże o wysokości 46 metrów.
Troszkę napiszę o wymiarach Świątyni. Mierzy sobie 107 metrów na zewnątrz, a wewnątrz 97,6 metra. Szerokość katedry wynosi 19 metrów a nawa główna ma prawie 18 metrów wysokości. Dlatego uważana jest za najdłuższy kościół cysterski na świecie.
Podczas wojny Rzeczypospolitej z Gdańskiem opactwo zostało całkowicie zniszczone. Było to w 1577r. W latach 1578-83r. odbudowywano klasztor. Prusy w 1831r. zlikwidowali klasztor cystersów a niektóre budynki w raz z kościołem przekazali parafii katolickiej. W 1925r. Papież Pius XI wyniósł kościół w oliwie do miana katedry. Obecnie jest to Bazylika mniejsza oraz Archikatedra, w której mieści się Archidiecezja Gdańska.
Przechodzimy teraz do wnętrza Bazyliki. Znajdują się w niej dzieła sztuki sakralnej wykonanych w takich stylach jak: Barokowy, Renesansowy, Klasycystyczny czy Rokoko. Są również 23 ołtarze o znaczeniu historycznym przedstawiające style barokowy i rokoko. Wykonano je z marmuru i jego imitacji. Do najistotniejszych dzieł należą: dawny ołtarz główny z 1605r. zrobiony w stylu renesansu niderlandzkiego oraz obecny ołtarz z 1688r. wykonany w stylu barokowym.
Obrazy mieszczące się w Katedrze stworzyli najwybitniejsi Gdańscy malarze, są nimi: Andrzej Stecha, Herman Hana, Andreas Schluter oraz Adolf Boga.
W Katedrze Oliwskiej również zobaczyć można: Kaplice Św. Krzyża, Św. Jana Nepomucena, epitafia, grobowiec książąt pomorskich, kaplice biskupią, nagrobek rodziny Kosów, zabytkowe żyrandole oraz Feretron Matki Boskiej z dzieciątkiem.
Nie można pominąć cennego elementu w katedrze jakim są słynne już na cały świat organy. Ich projektantem i budowniczym był o. Johann Wulffa. Często są organizowane w Bazylice koncerty organowe, które cieszą się sporą popularnością. Dzięki tym koncertom można usłyszeć ich niepowtarzalne brzmienie.
W budynkach klasztornych usytuowano Gdańskie Seminarium Duchowne a w nim cenne zbiory Muzeum Diecezjalnego.
Miło było nam z wami zwiedzać i podziwiać Katedrę Oliwską ale pora się żegnać, przecież czekają na nas inne ciekawe miejsca do odwiedzenia. Do następnego.
