Tournee po Gdańsku: Muzeum II WŚ cz. 1

Na zakończenie cyklu „Tournee po Gdańsku” chciałbym Wam zaprezentować Muzeum II Wojny Światowej, mieszczące się na pl. Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku.

Jest jednostką Państwową. Ważną Instytucją Kultury w Polsce. Powołano ją w 2008r. a otwarto dla turystów w 2017r.

Miejsce, które wybrano na zbudowanie tego muzeum jest nieprzypadkowe. Pamiętamy, że 1 Września 1939r. Niemcy zaatakowali Polskę i początki walk z najeźdźcą odbywały się tu w Gdańsku, na Westerplatte.

Muzeum zostało wybudowane na terenie między kanałem Raduni a rzeką Motławą. Mierzy sobie  1.7 ha. 26 tyś. m2 , to tyle wynosi cała powierzchnia budynku muzeum.  Widoczna na zewnątrz bryła dzieli się na trzy części: przeszłość- czyli podziemia budowli, teraźniejszość- czyli teren wokół  budowli oraz przyszłość-  czyli wieża. Ta właśnie wieża ma kształt graniastosłupa. Jej podstawą jest trójkąt. Mieszczą się w niej m. in. biblioteka w raz  z czytelnią,  sale konferencyjne i edukacyjne. Na jej szczycie umiejscowiono  restauracje i kawiarnie z cudownym widokiem na Gdańsk.  Projektantem siedziby Muzeum II WS jest Gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”.

Muzeum wzięło sobie na cel edukowanie i propagowanie wiedzy na temat II Wojny Światowej. Pamiętając o ofiarach i bohaterach tamtych czasów. Dokładnie i starannie przedstawiając co się wtedy wydarzyło.
Pokazuje nasze, Polaków doświadczenia ale również naszych sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej. Są one tak odmienne niż te przedstawiane przez Europe Zachodnią i Świat. Dlatego trzeba było to sprostować.
Duży nacisk kładziony jest na losy jednostki, społeczeństw czy całych narodów.
Ekspozycja muzealna składa się z wystawy stałej, wystawy plenerowej, wystaw czasowych. Muzeum działa na szczeblu edukacyjnym, wydawniczym oraz naukowo-badawczym.
C.D.N.
Radosław Górski
publicysta, fotograf