Tournee po Gdańsku: Twierdza Wisłoujście
To był maj, mieszkanie na Zaspie. W raz z bratem czekamy na rodziców abyśmy razem pojechali i zobaczyli Twierdzę Wisłoujście.
Rodzice wreszcie przyjechali, więc ruszyliśmy się z kanapy i migiem do samochodu. Dojechaliśmy na miejsce. Ja jak zwykle ubrałem się nie odpowiednio do warunków pogodowych. Wiał wtedy przenikliwy zimny wiatr i się chmurzyło.
Musieliśmy trochę odstać w kolejce aby wejść do środka. W czasie gdy staliśmy widzieliśmy ludzi ubranych w dawne stroje, chyba natrafiliśmy na jakąś imprezę. W końcu kupiliśmy bilety i wchodzimy.
Nadszedł ten moment bym coś powiedział na temat tej Twierdzy.
Wisłoujście jest zabytkową twierdzą leżąca nad Martwą Wisłą. Pierwotnie była bezpośrednio umiejscowiona przy brzegu. Gdy uformował się półwysep Westerplatte to oddzielił twierdzę od morza. Posiada unikatowy charakter różnorodnych stylów architektonicznych. W czasach nowożytnych Wisłoujście nazywano Bramą do Rzeczpospolitej. Obecnie jest najstarszą fortyfikacją w Polsce.
Przechodzę teraz do jej dziejów powstania. Pierwsze wzmianki na temat twierdzy sięgają XIV w. gdy na jej obecnej lokalizacji znajdowała się strażnica. Następnie stałe budowle wzniesiono wtedy gdy Gdańsk już został uwolniony z rąk krzyżackich.
W XV w. postawiono murowaną, cylindryczną wieże. Pełniła funkcję obronną i była również latarnią morską. Nocami rozpalano na jej szczycie ogień aby statki widziały którędy zmierzać do portu.
Pod koniec XVI w. gdy szybko postępował rozwój broni palnej postanowiono Twierdze w Gdańsku zmodernizować o te nowe elementy obronne.
Również w XVI w. zbudowano Fort Carré. Fort został wyposażony w kazamaty i działobitnie. Otoczony był nawodnioną fosą. Poprzez nią prowadził wjazd do wnętrza, który mieścił się w murze kurtynowym między bastionami, zabezpieczoną wtedy bramą i mostem zwodzonym. Tunel bramy tak został zaprojektowany, aby chronił wnętrze fortu.
w XVII. w. zbudowano Szaniec Wschodni. Powstało pięć bastionów ziemnych. Szaniec Zachodni umiejscowiony był wtedy na drugim brzegu Wisły. Oba te szańce były systematycznie powiększane oraz uzupełniane w XVIII wieku.
W latach 1657-58 Twierdza i ówczesny system obronny miasta połączyły siły. W czasach pruskich i napoleońskich Wisłoujście ulegało licznym modyfikacjom.
Twierdza była naocznym świadkiem wielu istotnych dla historii Polski oraz Gdańska ważnych wydarzeń.
Gdy skończyła się I wojna światowa Wisłoujście straciło na znaczeniu. W czasie międzywojennym mieściły się tu kluby żeglarskie. Twierdza w dużym stopniu została zniszczona pod koniec II wojny światowej.
Od lat siedemdziesiątych XX w. Twierdza Wisłoujście przynależy w granicach administracyjnych do Muzeum Gdańska. Są organizowane liczne prace nad ratowaniem twierdzy oraz są prowadzone badania archeologiczne, historyczne oraz konserwatorskie. Obecnie my zwiedzamy ją teraz w okresie, w którym jest dostępna dla turystów.
A do oglądania jest mnóstwo ciekawych rzeczy, które zostały zgromadzone w Twierdzy. Są między innymi zbiory dotyczące historii jej fortyfikacji, która jest niepowtarzalna na skale światową.
