Wadowice, wokół centrum, na placu

„Tu w tym miejscu, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło”. Te słowa Papież Jan Paweł II wypowiedział do wiernych, gdy przyjechał do Polski w 1999r. Wtedy ostatni raz odwiedził swe kochane Wadowice. To maleńki znak na mapie w południowym zakątku kraju. Na przepięknych terenach Pogórza Śląskiego, w obrębie Beskid Małych, po prostu w Małopolsce nad rzeką Skawą. Spotkanie odbyło się w centrum miasta, na placu noszącym nazwę Jana Pawła II. W północnej części placu stoi magistrat z początków XIX w. Teraz to miejsce odwiedzają licznie pielgrzymi i turyści z kraju i zagranicy.

Tak sobie pomalutku chodzimy przez deptak, podziwiając piękne kamienice ze sklepami, drzewa w donicach z kamienia, tak podążając na plac w centrum miasta.

Na placu stoi Kościół Parafialny, Parafii Ofiarowania NMP z prezbiterium z XV w. Najstarsze wzmianki o kościele pochodzą z 1325r. W 1992r. z nadania Papieża Jana Pawła II kościół podniesiono do rangi Bazyliki Mniejszej. Papież trzykrotnie odwiedzał kościół, gdy wizytował w kraju. Obok wejścia do Bazyliki postawiono 2,5 metrowy pomnik Papieża Jana Pawła II wykonany z brązu.

Wokół placu znajdziemy wiele miejsc, w których można przysiąść, coś wypić, zjeść, pogadać, nabrać siły na dalsze zwiedzanie lub na dalszą drogę.

W obrębie placu jest mały teren z ławkami i zielenią, gdzie można sobie usiąść i podziwiać architekturę m.in. fontannę czy studnię. W jego obrębie dostrzeżemy Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II, gdzie znajduje się muzeum. Ma za zadanie upamiętnienie i upowszechnianie wiedzy na temat życia Ojca Św. Co roku muzeum odwiedza około 250 tysięcy turystów.

Na jednym z boków fasady Bazyliki znajduje się zegar słoneczny z napisem „Czas ucieka wieczność czeka”. Zastanówmy się głębiej nad tymi słowami.

Plac jest pokryty granitową nawierzchnią. Dodatkowo wstawione zostały tabliczki z wyrytymi datami i nazwami miast, które odwiedził przez cały swój pontyfikat Ojciec Św. Pozwoliłem sobie zrobić zdjęcie tabliczki z napisem Elbląg 1999.

Radosław Górski
publicysta