Wenecja, Diabelski Zamek

Niedaleko kolei wąskotorowej w Wenecji, nieopodal Żnina, na Pałukach w Kujawsko -Pomorskim znajduje się zamek. Dokładniej, są to zachowane ruiny zamku. Wzniesiony został w połowie XIV w. na zlecenie Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Jego wzniesienie było częścią inicjatywy budowy fortyfikacji obronnych w Polsce za Kazimierza Wielkiego.

Zamek wybudowano z murowanych cokołów kamiennych. W dolnej części materiałem budulcowym są głazy granitowe , a w części górnej – cegły. Kształt twierdzy przypominał czworobok. Posiadał wieżę w narożniku północno-wschodnim oraz basztę bramną w środku po stronie południowej.

Twierdza w XV w. znalazła się we władaniu niejakich Pomianów. W 1420 r. trafiła w ręce archidiecezji gnieźnieńskiej, która zrobiła w niej więzienie dla niesfornych księży. Od 1467 do 1473 r. mieściła się tu rezydencja Piotra Nałęcza z Szamotuł. Był on starostą Wielkopolskim. Dookoła twierdzy w 2 połowie XV w. wybudowano kolejne fortyfikacje. Zamek w XVI w. był stopniowo rozbierany. Mijały wieki, a budowla niszczała. Z kamieni po jego częściowym wybuchu zbudowano drogę do Żnina.

Obecnie po twierdzy pozostały fragmenty murów i dziedziniec. Jak głosi legenda na zamku w Wenecji starszy duch , niejaki „ Diabeł Wenecki”. Tym diabłem jest nie kto inny, jak sam pierwszy właściciel Mikołaj Nałęcz.

Radosław Górski
publicysta, fotograf