Wenecja, na stacji

Stoję na stacji, stacji kolejowej Wenecja. Tak to ta Wenecja, z kolejką wąskotorową. Dla takiego miłośnika kolei jak ja, to niezła frajda zobaczyć te maszyny. Wyruszam zwiedzać to muzeum!

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji zaczęło swą pracę w 1972 r. Mówi się, że to jedno z największych skansenów kolei wąskotorowej w Europie. Nie wiem, czy to prawda, ale jest to całkiem możliwe. Obecnie funkcjonuje jako placówka oddziału Muzeum Ziemi Pałuckiej.

Posiada formę dużego dworca z małą koleją. W skansenie znajdują się parowozy i wagony różnego rodzaju tj. towarowe, pocztowe, pasażerskie. Zobaczymy również pojazdy szynowe, a nawet rarytas wśród parowozów: parowóz z 1899 r. To jest cacko!

Chodząc po skansenie, zauważyć można elementy infrastruktury kolejowej, tj. budka dróżnika ze szlabanem (aby samochody nie wjechały w przejeżdżający pociąg), poczekalnia z XIX w., zwrotnica czy obrotnica, która obraca pociąg, aby mógł w innym kierunku ruszyć w drogę.

W okresie sezonu turystycznego uruchamiana jest Żnińska Kolej Powiatowa. Wiedzie trasą do Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Trasa liczy sobie 12 km, ale dawniej była dłuższa – miała około 80 km i wiodła również przez inne miejscowości. Obok muzeum znajduje się stacja Wenecja – zamek. Właśnie stąd można jechać do Biskupina i zwiedzić pradawne osadnictwo lub pojechać do Żnina i tam pozwiedzać rożne atrakcje przygotowane dla turystów.

Skansen umiejscowiony jest w cudownej okolicy dwóch jezior – Weneckiego i Biskupińskiego. Nieopodal znajduje się Zamek Wenecki z okresu średniowiecza, ale o nim innym razem.

Muzeum Wąskotorówki to cenny obiekt związany przez tyle lat z historią Pałuk. Był bardzo ważnym ośrodkiem transportu.

Miłośnicy wszelakiego kolejnictwa oraz wszyscy inni turyści powinni trafić do Wenecji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, na dużym dworcu małych kolejek.

Radosław Górski
publicysta, fotograf