Wenecja, na stacji
Stoję na stacji, stacji kolejowej Wenecja. Tak to ta Wenecja, z kolejką wąskotorową. Dla takiego miłośnika kolei jak ja, to niezła frajda zobaczyć te maszyny. Wyruszam zwiedzać to muzeum!
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji zaczęło swą pracę w 1972 r. Mówi się, że to jedno z największych skansenów kolei wąskotorowej w Europie. Nie wiem, czy to prawda, ale jest to całkiem możliwe. Obecnie funkcjonuje jako placówka oddziału Muzeum Ziemi Pałuckiej.
Posiada formę dużego dworca z małą koleją. W skansenie znajdują się parowozy i wagony różnego rodzaju tj. towarowe, pocztowe, pasażerskie. Zobaczymy również pojazdy szynowe, a nawet rarytas wśród parowozów: parowóz z 1899 r. To jest cacko!
Chodząc po skansenie, zauważyć można elementy infrastruktury kolejowej, tj. budka dróżnika ze szlabanem (aby samochody nie wjechały w przejeżdżający pociąg), poczekalnia z XIX w., zwrotnica czy obrotnica, która obraca pociąg, aby mógł w innym kierunku ruszyć w drogę.
W okresie sezonu turystycznego uruchamiana jest Żnińska Kolej Powiatowa. Wiedzie trasą do Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Trasa liczy sobie 12 km, ale dawniej była dłuższa – miała około 80 km i wiodła również przez inne miejscowości. Obok muzeum znajduje się stacja Wenecja – zamek. Właśnie stąd można jechać do Biskupina i zwiedzić pradawne osadnictwo lub pojechać do Żnina i tam pozwiedzać rożne atrakcje przygotowane dla turystów.
Skansen umiejscowiony jest w cudownej okolicy dwóch jezior – Weneckiego i Biskupińskiego. Nieopodal znajduje się Zamek Wenecki z okresu średniowiecza, ale o nim innym razem.
Muzeum Wąskotorówki to cenny obiekt związany przez tyle lat z historią Pałuk. Był bardzo ważnym ośrodkiem transportu.
Miłośnicy wszelakiego kolejnictwa oraz wszyscy inni turyści powinni trafić do Wenecji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, na dużym dworcu małych kolejek.
