Zakopane, Sanktuarium na Krzeptówkach

Gdy już byliśmy w Zakopanym przejazdem, postanowiliśmy że zwiedzimy Sanktuarium na Krzeptówkach. Znajduje się 4 km od centrum Zakopanego. Dotarłszy na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie Sanktuarium.

Zbudowano go jako votum za ocalenie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II przez Matkę Boską Fatimską. Dlatego Sanktuarium nosi nazwę Matki Boskiej Fatimskiej.

Przed wybudowaniem tu kościoła zbudowano kaplice, w której odprawiano nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej. W 1961r. na ręce Kardynała Stefana Wyszyńskiego ofiarowano figurkę Matki Bożej Fatimskiej aby pielgrzymowała po europejskiej stronie, tam za żelazną kurtyną. Ofiarował ją biskup Fatimski. W 1987r. Jan Paweł II  w Rzymie ukoronował Figurkę Matki Boskiej Fatimskiej i od tego momentu została w Sanktuarium w Zakopanym.

Kościół  wzniesiono dopiero w latach 1987-1992r. Jego projekt zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego. Architekturę świątyni wykonali zakopiańscy górale. W 1990r. Kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który pochodził z grobu Św. Piotra.

W  środku ujrzymy między innymi Kaplice Niepokalanego Serca Maryi, Ołtarz ” Papieskiego apelu”. W środku, nad wyjściem ujrzymy napis” Totus Tuus”.

W Parku Fatimskim, na tyłach sanktuarium mieści się ołtarz. Dokładnie przy tym ołtarzu Jan Paweł II odprawiał mszę św. nad Dużą Krokwią w Zakopanym  6 czerwca 1997r. Również w Parku stoi Pomnik Jana Pawła II ze swym osobistym sekretarzem  Stanisławem Dziwiszem. Pomnik wykonał Czesław Dźwigaja. Następny Pomnik Papieża Polaka znajduje się również przed wejściem do Sanktuarium. Papież odwiedził to Sanktuarium 7 czerwca 1997r. W tym czasie konsekrował ten kościół.

W  2005r. została postawiona kapliczka upamiętniająca śmierć Papieża Jana Pawła II. Obecnie w Sanktuarium przybywający pielgrzymi modlą się również w intencji Papieża Franciszka. Przy wjeździe na plac stoi mała replika krzyża z Giewontu.

O jej, która to godzina, pora wracać. Polecam każdemu aby wstąpił do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanym aby ją zwiedzić i się pomodlić.

Radosław Górski
publicysta, fotograf